Virtuální počítač

Autor: Ing. Ondřej Grycz, Ph.D.

Datum: 15.4.2023

Úvod

Často se nám stává, zvlášť pokud jsme nejen programátoři nebo SW vývojáři, že potřebujeme napsané kódy vyzkoušet na jiných operačních systémech, než máme zrovna nainstalovaný na našem PC nebo notebooku. Nebo chceme provádět různé testy na systému, ale nechceme si zaprasit náš hlavní systém nebo se z jiného důvodu bojíme o stav našeho nainstalovaného operačního systému. Mít pro každou takovou možnost zvlášť hardware počítače je v mnoha případech zbytečné. Můžeme totiž použít tzv. virtuální počítač.

Virtuální počítač, je vlastně program, do kterého nainstalujeme jakýkoliv jiný operační systém. Z pohledu našeho hlavního operačního systému – nazývejme ho hostitelský systém, se tak jedná pouze o obyčejný soubor, který lze kdykoliv prostě smazat a začít znovu. Ve virtuálním systému pak můžeme provádět téměř všechny věci, jako bychom byli na reálném PC. Tento virtuální počítač je softwarově plně oddělen od hostitelského operačního systému na našem PC, a tedy jej nijak neovlivňuje – pouze výkonově. Virtuální počítač tak můžeme kompletně zavirovat, systémově a softwarové zničit a našemu hostitelskému systému se nic nestane.

Instalace programu pro virtuální počítač

Pro virtuální počítače existuje mnoho aplikací. Nejrozšířenější jsou např. VMware, nebo VirtualBox od společnosti Oracle. A právě VirtualBoxu se budeme věnovat v tomto článku. Je spolehlivý, funkční a hlavně je zadarmo. Stáhnout jej můžeme ze stránek výrobce VirtualBox.org.

Po stáhnutí a následné standartní instalaci (next -> next -> next -> next…) můžeme program používat. Po spuštění se objeví okno správce virtuálních počítačů.

Instalace virtuálního počítače

Nejprve je třeba vytvořit nový virtuální počítač kliknutím na ikonku Nový. V novém okně pak vyplníme název, zvolíme složku, kam chceme umístit soubor virtuálního počítače, vybereme obraz operačního systému (ISO), který chceme na virtuální počítač nainstalovat (windows, linux,…) a vybereme typ a verzi operačního systému např. jako na obrázku:

Po tomhle základním nastavení můžeme kliknout na další a nastavit kolik operační paměti a kolik jader procesoru chceme přiřadit pro tento virtuální počítač. Tyto parametry je třeba nastavovat s rozmyslem, protože musíme myslet na to, aby zůstalo dostatečné paměti a výkonu pro běh hlavního operačního systému. Příklad nastavení můžete opět vidět na obrázku.

Po kliknutí na tlačítko Další musíme alokovat velikost harddisku určenou pro virtuální počítač. Opět zase je třeba nastavit velikost takovou, abychom si zbytečně neubrali místo pro hlavní operační systém.

Pokud necháme položku „Pre-allocate Full Size“ nezaškrtnutou, bude alokace volného místa na disku probíhat dynamicky na základě potřeb virtuálního systému. Např. pokud nastavíme maximální velikost pro virtuální systém 200 GB, a ve virtuálním počítači zabereme pouze 80 GB, soubor virtuálního počítače bude mít velikost právě 80 GB. Můžeme tak případně šetřit místo na našem harddisku po potřeby hlavního operačního systému.

Pokud tuto položku zaškrtneme, soubor virtuálního počítače bude mít rovnou velikost, jakou jsme nastavili posuvníkem výše.

Po kliknutí na tlačítko Další se nám zobrazí Shrnutí našeho nastavení. Kliknutím na tlačítko dokončit dokončíme vytvoření virtuálního PC.

Po úspěšném dokončení konfigurace se nám do Správce virtuálních počítačů přidá námi vytvořený virtuální počítač.

První spuštění virtuálního PC

Dvojklikem na příslušný virtuální PC nebo po označení a kliknutím na tlačítko spustit zapneme virtuální počítač v dalším okně. Pokud virtuální počítač spouštíme poprvé, spustí se nám instalace operačního systému.

Pak můžeme daný operační systém standartně nainstalovat, jako bychom byli na reálném PC – pouze postupujeme podle kroků instalačního průvodce. Po úspěšné instalaci a prvotním nastavení virtuálního operačního systému, můžeme odpojit instalační obraz se systémem (v případě windows je nejjednodušší otevřít ve virtuálním systému Tento počítač, a na jednotku, kde je připojen ISO soubor kliknout pravou myší a dát Vysunout). Nyní můžeme virtuální počítač standartně vypnout ze systému pro možnost dodatečného nastavení.

Ve správci virtuálních virtuálních počítačů klikneme pravou myší na virtuální počítač, který chceme nastavit. V okně nastavení můžeme změnit nastavení procesoru a paměti. Dále v submenu systém, můžeme změnit pořadí bootování virtuálního systému pomocí šipek vpravo. Doporučuji nastavit jako první pevný disk pro zvýšení rychlosti bootování.

V submenu Obecné pod záložkou Pokročilé můžeme nastavit sdílenou schránku a funkci táhni a pusť. U každého lze nastavit směr odkud kam bude možno kopírovat, vkládat či myší přetahovat položky mezi hostitelem a hostem (virtuální systém).

V submenu Zvuk, Síť, Sériové porty a USB můžeme mimo jiné povolit, či zakázat dané zařízení, chceme-li například, aby virtuální počítač nebyl na připojený do sítě, nebo nepřehrával zvuk atd.

U některých operačních systémů se může stát, že při maximalizaci okna s virtuálním systémem se rozlišení virtuálního systému samotného nezmění (jako na obrázku níže), nainstalovat tzv. přídavky pro hosta a extension pack.

Instalace přídavků pro hosta

Při spuštěném virtuálním počítači klikneme na Zařízení – Vložit obraz CD disku s přídavky pro hosta.

Po kliknutí se ve virtuálním systému objeví v CD rom jednotce instalační médium. Instalaci spustíme a nainstalujeme.

Po instalaci je potřeba restartovat virtuální PC.

Po restartování by již mělo být rozlišení virtuálního systému v pořádku a mělo by fungovat i přetahování / kopírování položek mezi hostitelským systémem a virtuálním systémem.

Instalace Extension Packu

Extension pack stáhneme z www.virtualbox.org/wiki/Downloads. Ve VirtualBox Správci klikneme na Soubor – Tools a Extension pack manager. V novém podokně klikneme na Install a vybereme stažený soubor extension packu. V novém okně na nás vyskočí informace, které pouze odklikneme, odsouhlasíme podmínky a extension pack je nainstalovaný.

Připojení USB zařízení do virtuálního systému

Pokud potřebujeme USB zařízení připojené do našeho hostitelského PC připojit i do virtuálního systému, musíme kliknout na Zařízení – USB a vybrat dané zařízení. Po kliknutí na USB zařízení, se toto připoji do virtuálního systému a můžeme s ním tak pracovat v něm.